28 września 2020 20:51 | Aktualności

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO Europejskiego Roku Języków.

Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. W poszczególnych państwach obchody są koordynowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Poszczególne wydarzenia organizowane są przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły i biblioteki.

Celami święta są przede wszystkim:

• ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków,
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie,
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

My, jako społeczność szkolna i Europejczycy, również włączyliśmy się w obchody tego święta.