14 listopada 2019 18:13 | Aktualności

AKCJA "WAŻENIE PLECAKÓW"

We wtorek, 5 listopada 2019r w naszej szkole, odbyła się akcja „ważenia tornistrów”.
W ramach realizacji programu Szkoła Promująca Zdrowie do którego przystąpiła nasza jednostka, wychowawcy klas 1-3 dokonali ważenia plecaków wszystkim uczniom .Taki plecak to sprawa niezwykle ważna, bo jak wykazały badania przeprowadzane w blisko 700 szkołach wysoki odsetek uczniów nosi „ponadnormatywne” tornistry.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.

Po zważeniu okazało się, że wielu naszych uczniów ma plecaki o wadze znacznie przekraczającej dopuszczalną , niektóre ważyły nawet ponad 6 kg.  Podczas naszej akcji uczniowie przekazali nam  tego typu informacje: "nosimy w plecakach również podręczniki do tych zajęć, których nie mamy w danym dniu", "pakujemy niektóre książki na wszelki wypadek, bo mogą się przydać", "pakujemy się raz w tygodniu, w niedzielę, na cały tydzień".  Dziewczynki wskazywały natomiast, że dodatkowo mają ze sobą pamiętniki, zdjęcia, albumy, zbiory naklejek. To wszystko wpływa na wagę tornistra. Nasi uczniowie noszą piórniki(ostatnio super modne w wielkich formatach, podwójne z dużą ilością kredek ) i kilka nadprogramowych rzeczy typu dodatkowe pisaki, bloczki .Plecak spakowany zgodnie planem lekcji ważył nieco ponad 2kg. Taka akcja miała na celu zwrócenie uwagi rodzicom na zawartość plecaków ich pociech, co bezpośrednio rzutuje na postawę dziecka.