30 stycznia 2019 21:31 | Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ BRAILLE’A

W związku z obchodzonym w styczniu „Światowym Dniem Braille’a” uczniowie z naszej Dwójeczki mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panem Krzysztofem Suchockim – prezesem lipnowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Na początku uczestnicy spotkania zostali zapoznani z krótkim, audiowizualnym instruktażem postępowania i pomocy osobom z dysfunkcjami narządu wzroku. Następnie dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda alfabet Braille’a, czyli uniwersalny system pisma punktowego (dotykowego). Poza tym gość spotkania opowiedział dzieciom, jak wygląda codzienne funkcjonowanie osób niedowidzących, zwrócił uwagę na sposób rozpoznawania monet, wlewania do szklanki napoju, czy umiejętność adresowania kopert i wypełniania druków urzędowych. Zaprezentował uczniom także książki, których autorami są osoby niedowidzące oraz dotykowe: książeczki, mapy i przewodniki. Uczestnicy spotkania mogli także zobaczyć takie przyrządy, jak: linijka brajlowska, pomoce optyczne, rysik, tabliczka do pisania oraz igła ze specjalną konstrukcją uszka do nawlekania nici.

Spotkanie było niezwykle pouczające; wskazano na nim, jak wygląda codzienność osób z dysfunkcją narządu wzroku. Podkreślono przy okazji, że osoby niewidome i słabowidzące obecne są w naszym życiu i uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.

Organizatorzy spotkania, panie: Małgorzata Kowalska-Tuszyńska, Katarzyna Trojanowska i Renata Cyranowicz.