08 kwietnia 2018 11:49 | Aktualności

WYPOWIADAMY WOJNĘ WULGARYZMOM !!!

Od początku marca uczniowie z klas IV-VII, poprzez realizację szkolnego projektu „Miesiąc Języka Polskiego”, poznają zagadnienia związane z pięknem języka ojczystego. W związku z tym na zajęciach z wychowawcą oraz lekcjach języka polskiego realizują zadania, które mają na celu uświadomienie im szacunku do mowy polskiej. Poprzez realizację działań projektowych uczniowie poznali definicję „kultury języka”, która sprowadza się do umiejętności poprawnego, sprawnego mówienia i pisania; „poprawnego”, czyli zgodnego z przyjętymi normami językowymi, a także wzorcami stylistycznymi.

Uczniowie wzięli już udział w „Corridzie, czyli walce z bykami!” – w potyczkach ortograficznych; wykonali i przedstawili prezentację multimedialną pn. „Błędy językowe w polskich mediach i nie tylko...”, a także wykonali plakaty, którym przewodniczyło hasło „Mój język świadczy o mnie – wypowiadamy wojnę  wulgaryzmom!”. Prace uczniów stanowią wystawę, która znajduje się na parterze naszej szkoły. Są one wyraźnym sprzeciwem wtrącania w mowę polską wulgaryzmów i określeń obraźliwych.